Historia Orkiestry OSP Sługocin

Historia   ORKIESTRY   Ochotniczej Straży Pożarnej  w Sługocinie

Orkiestra OSP Sługocin powstała w 1919 roku. Przedwojenny okres działalności orkiestry był bardzo intensywny. Okupant w czasie drugiej wojny światowej zarekwirował instrumenty orkiestry. Instrumenty te nigdy już do orkiestry nie wróciły.

Władze Ochotniczej Straży Pożarnej Sługocin czyniły wielostronne starania, by zdobyć nowe instrumenty dla orkiestry. Udało się to dopiero w 1969 roku. Od tego momentu rozpoczęła się powojenna działalność orkiestry. W składzie orkiestry znaleźli się muzycy z przedwojennego składu orkiestry oraz liczna grupa młodych druhów.

Dynamiczny rozwój orkiestry trwał do lat dziewięćdziesiątych XX w. Po tym okresie działalność orkiestry była okazjonalna. Odeszli starsi muzycy. Młodzież rozpoczęła swoje dorosłe i rodzinne życie, co często wiązało się z wyemigrowaniem ze Sługocina.

W 2010 roku orkiestra została reaktywowana i od tej chwili notujemy jej nieustanny rozwój, który jest efektem bardzo solidnej i systematycznej pracy. Mogło to nastąpić, bo w sercach druhów seniorów zawsze kołatała się myśl, by orkiestra działała. I to się stało. Udało się w odnowę orkiestry włączyć młodzież i seniorów. Orkiestra dziś, to grupa entuzjastów, których łączy jeden cel: wspólne muzykowanie. Orkiestra przyjęła wyzwanie, by grać Bogu i Ludziom.

Swoją muzyką orkiestra ubogaca wiele uroczystości strażackich, patriotycznych i kościelnych. Orkiestra grała w wielu miejscach naszego powiatu i poza nim. Wartym wspomnienia jest udział orkiestry w zlocie orkiestr i chórów w Licheniu w 2013 roku, ku czci bł. Jana Pawła II. W tej uroczystości grały 104 orkiestry z całej Polski i wystąpiło 48 chórów. Grających było ponad 3 tysiące osób.

Repertuar orkiestry, to utwory grane przez orkiestrę w okresie tak przed II wojną światową jak i w okresie powojennym.

Działalność orkiestry serdecznie wspiera społeczność naszej miejscowości oraz bardzo szeroko nasi sąsiedzi. Bardzo sprawdzonym przyjacielem naszej orkiestry jest Proboszcz parafii w Lądku Ks. Dariusz Kolski.

Przy każdej okazji dziękujemy naszym sprawdzonym przyjaciołom, darczyńcom i ludziom dobrej woli. Czynimy to również i dzisiaj.

Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Sługocinie

Sługocin 2014 r.